Manchester Uniteds Poängställning i Premier League 2023/2024

Bakgrundsfakta

Manchester United är en av de mest framgångsrika klubbarna i engelsk fotbollshistoria, med 20 ligatitlar, 12 FA-cuper och 3 Champions League-troféer. Men de senaste åren har det varit kämpigt. Sedan Sir Alex Fergusons pensionering 2013 har de inte vunnit ligan och har gått genom en period av managementbyten och spelaromvandlingar. Hur ser då nuvarande poängställning ut.

Aktuell poängställning

Efter 24 spelade matcher befinner sig Manchester United på en sjätteplats i Premier League med 41 poäng. Här är en tabell med aktuell poängställning för United och de två lagen ovanför och nedanför dem:

PlatsLagPoängMålskillnadSpeladeSegrarOavgjordaFörluster
1Liverpool FC5432241662
2Manchester City FC5231231643
3Arsenal FC5231241644
4Tottenham Hotspur FC4715241455
5Aston Villa FC4618241446
6Manchester United41024132

https://www.premierleague.com/tables

Senaste Matcher

De senaste matcherna har bjudit på en berg-och-dalbana av känslor för United-fansen. Efter en tung 1-0 förlust mot Wolverhampton Wanderers och en frustrerande 1-1 kryss mot Tottenham Hotspur, studsade laget tillbaka med tre raka segrar. 2-1 vinsten mot West Ham United var extra imponerande, med Marcus Rashford och Bruno Fernandes som målskyttar.

poängställning manchester city

Kommande Matcher

Nästa match är mot Luton Town i FA-cupen den 18 februari, en turnering där United har goda chanser att gå långt. I Premier League väntar matcher mot Fulham (24 februari), Nottingham Forest (28 februari), Manchester City (3 mars) och Everton (9 mars). De två sistnämnda matcherna blir extra intressanta, då City är en av Uniteds största konkurrenter och Everton en bottenlag som kämpar för att överleva.

DatumMotståndareTurneringTid
18 FebLuton TownFA-cupen17:30
24 FebFulhamPremier League16:00
28 FebNottingham ForestPremier League20:45
03 MarManchester CityPremier League16:30
09 MarEvertonPremier League13:30

drive_spreadsheetExportera till Kalkylark

Form och Taktik

Under Erik ten Hags ledning har United visat tendenser på förbättring. Spelet är mer organiserat och aggressivt jämfört med tidigare säsonger. Ten Hag föredrar oftast en 4-2-3-1-uppställning med Bruno Fernandes som kreatör bakom anfallaren. Försvaret har dock varit en svag punkt, och laget har släppt in för många mål.

Nyckelspelare och Målledare

Marcus Rashford är lagets bästa målskytt med 10 mål i ligan. Han har visat strålande form under de senaste matcherna och verkar ha återfunnit sitt självförtroende. Bruno Fernandes är en annan viktig spelare för United. Han är en kreativ kraft och har bidragit med både mål och assist. Andra nyckelspelare inkluderar Christian Eriksen, Lisandro Martínez och Diogo Dalot.

Största Konkurrenter

Man Uniteds största konkurrenter om en topp 4-placering är Tottenham, Arsenal, Newcastle United och Chelsea. Alla dessa lag är inom några poängs avstånd, vilket gör tabellen oerhört jämn.

Analys av kommande matcher

Matchen mot Fulham blir en viktig värdemätare för Uniteds form. Fulham är ett lag i botten av tabellen, men de har spelat bra de senaste matcherna.

/Bettingspel.se